Lyžování a snowboarding v Alpách

Zajímá Tě Proč jsme pro zájezdy Big Snow Jam vybrali lyžařské areály ve francouzských Alpách? Protože dlouhá cesta do Francie je vyvážena řadou pozitiv. Chtěli jsme hodně sluníčka, nadmořskou výšku přes 2000m, zasněžování přes 50%, hodně lanovek a dobré podmínky pro freeride. A pak ještě rozumnou cenu. Vybrali jsme francouzské Alpy, konkrétně ski areály Risoul / Vars, Super Dévoluy, Les Orres, Flaine a Les Sybelles. Do budoucna plánujeme zařadit do Big Snow Jam portfolia také lyžařské areály ve Švýcarsku.

Risoul / Vars

Spojením lyžařských středisek Risoul a Vars vznikl skiareál Risoul/Vars s 13 lanovkami a 180km sjezdovek. Takže ať už jezdíš jako drak nebo teprve začínáš, bez problémů si najdeš sjezdovky, které Ti budou vyhovovat. Terény pro freeride jsou dobré a příznivci new school určitě ocení 2 snowparky a přírodní U-rampu. Zázemí střediska je nadprůměrné, restaurace, obchody, kluby i bary jsou v příjemné vzdálenosti pěší procházky.

Super Dévoluy

Superdévoluy je ski areál se 100km sjezdovek, které obsluhuje 6 lanovek a 16 vleků.
Středisko je propojené s La Joue du Loup. Na straně La Joue du Loup jsou sjezdovky převážně pro začátečníky, k highlightům patří dlouhá FIS modrá. Na straně Super Devoluy jsou naopak svahy pro púokročilejší a díky nové "Sommarel" lanovce na sezónu 2013/2014 se ještě zvyšil počet kvalitních červených sjezdovek.
Terény pro freeride jsou srovnatelné s Risoulem, naopak new schol vychytávky jsou lepší: potěší snowbaord cross, airbagy na trénink triků a vyladěny snowpark "Muschroom park" dobré a příznivci Zázemí střediska je nadprůměrné. Unikátní je velká sportovní hala s fitness centrem, lezeckou stěnou a kurty na squash, volejbal, basketbal a fotbal. Po náročném sportovním dni nabízí uvolnění wellness centrum se saunou. Z večerní zábavy stojí za zmínku stylový bar The Loft, bowling bar a electro-house klub La Fournaise.

Les Orres

Severní orientace svahů v areálu Les Orres je zárukou kvalitní sněhové pokrývky i v jarních měsících. Většina za 100km skezdovek je ale i tak uměle zasněžována. Středisko nabízí 37 sjezdovek všech úrovní obtížnost. Celková délka sjezdových tratí je 100km a převýšení úctyhodných 1200m. Celkem je v Les Orres 8 lanovek a 11 vleků a. Nejvíce se ve středisku bude líbit středně pokročilým, experti mají k dispozici jen 4 černé sjezdovky. I když po festivalovém programu na Big Snow Jam to asi nemusí být až taková nevýhoda. Freestyleři ocení 2 snowparky a běžkaři 40km upravených stop.

Flaine / Grand Massif

Výhodná geografická poloha 70km od Ženevy a 30km od Mt. Blanc je velkou předností francouzského skiareálu Flaine. Blízkost švýcarských hranic má snad i pozitivní vliv na upravenost sjezdových tratí. Každopádně znamená o 3 hodiny kratší cestu z ČR, z Prahy je to do střediska 950km. Z některých sjezdovek ve Flaine je jedinečný výhled na nejvyšší horu Evropy, nedaleký Mt. Blanc. Skiarál Flaine je výjimečný kulturním dědictvím, všestraností a mimořádně dobrými podmínkami pro freeride. Středisko nabízí 64 sjezdovek všech úrovní. Celková délka sjezdových tratí je 150km a maximální převýšení na jednu jízdu je 900m. Při zakoupení skipasu na celý region Grand Massif je Ti k dispozici 260km sjezdovek. Celkem je ve Flaine 10 lanovek, 2 gondoly a 14 vleků. Nechybí ani baby koberec pro úplné začátečníky. Středisko nabízí velmi vyvážené portfolio tratí a uspokojí opravdu každého lyžaře. Ostříleného Big Snow ridera i rodinku s dítětem. Freestyleři ocení 2 snowparky, menší pro začátečníky a velký pro pokročilé. Běžkaři se mohou rozjet na 40km dlouhý okruh bílou stopou. K perličkám patří 14km dlouhá okružní sjezdovka Cascades, Festival Music in Flaine nebo open air musem se skulpturami od Pabla Picassa.

Les Sybelles

310 km sjezdovek, 300 slunných dní v roce a pestré menu modrých a červených svahů to je Les Sybelles. Lyžařský ráj rekreačního jezdce na lyžích i na prkně. Pokročilé ridery potěší 2 snowparky na opravdu vysoké úrovni a spustu hektarů freeride terénů. Big Snow Jammers, kteří vyráží do Alp jen kvůli pátry asi nezařadí Les Sybelles k nejlepším místům, ale diskotéka v St. Sorlin nabije taneční energií lecktérého alpského pařana. Romantici si naopak přijdou na své na 100% A to hned z několika důvodů: autentické alpské vesničky se staletou tradicí, barokní památky z 17. století a nádherné výhledy až kýčovité povahy. Oblast Les Sybelles urřitě není uměle vykalkulovaný ski region bez ducha a historie. Kritici namítnou, že je příliš obyčejný, zaostalý nebo že služby nedosahují nejvyššího "weltklasse" standardu. Důležitější ale je, že moderní jsou lanovky, vleky a také 520 sněžných děl a 50 roleb, které pečují o perfektní lyžařeské podmínky. O pohodu po lyžování pak může každý pečovat sám, protože wellness zázemí nabízí většina residencí v této oblasti.

Puy St. Vincent

Skiáreál Puy St. Vincent má 80 km jezdovek, 7 lanovek a přibližně 10 hektarů terénu pro freeride. Je to malá freeride perla Francie. Nadmořská výška kolem 2800m a výhodná poloha v národním parku Les Ecrins zaručuje nejvyšší kvalitu sněhu v celé oblasti. Začátečníci si mohou odpočinout na mírných svazích, příznivci carvingu můžou zakrojit oblouk na dvou krásných Super-G sjezdovkách. Pokročilí rideři ocení kromě terénů pro freeride také možnost jezdit převýšení 1250m nonstop.

Alpy na jihu Francie? Víc než skvělé počasí!

Lyžařská střediska Risoul a Puy St.Vincent leží na jihu Francie v oblasti Jižní Alpy. Skiareály jsou od sebe vzdálené přibližně 40km a mají několik společných rysů

 • 300 slunných dnů v roce
  Pokud nemiluješ typickou Rakouskou mlhu bude se Ti v obou ski areálech jižní Francie líbit. Od února do dubna už bývá většina dní zalitá sluncem.
 • Ubytování přímo na svahu
  Tvůj program dne můžeš zvolit bez závislosti na jízdním řádu skibusu. Pohodlný přístup na sjezdovky je z každého apatmánu na Big Snow Jam akcích.
 • Dostatek sněhu i na konci sezóny
  Obě střediska zasňěžují víc než polovinu všech sjezdovek a díky vyšší nadmořské výšce se v těchto skiareálech sníh drží i po Velikonocích. Čerstvý prašan v dubnu není v Risouu ani Saint Vincent výjimkou. Puy St. Vincent navíc profituje z blízkosti ledovce Les Ecrins .
 • Snowparky a dobré zázemí
  Skiareály nepatří mezi luxusní, zázemí mají ale velmi dobré. Lanovky jsou moderní, sjezdovky jsou upravované denně a shaping snowparků probíhá pravidelně. Risoul a Puy St. Vincent kvalitou služeb překonávají nejlepší lyžařská střediska v Česku a na Slovensku.
Časté otázky a odpovědi
 • Které středisko je lepší Risoul nebo Super Dévoluy?
  Těžká otázka, záleží na úhlu pohledu. Z pohledu počtu lanovek a kilometrů sjezdovek vede Risoul. Z pohledu freeride a snowparků vede Super Dévoluy, zejména díky skvělé dráze na snowboardcross a větší ploše lehce přístupných freeridů.
 • Které lyžařské středisko má lepší zasněžování sjezdovek?
  Všechny střediska zasněžují víc než polovinu sjezdovek, takže je jasné, že skiareály Risoul, Les Orres i Super Dévoluy jsou dobře připravené na sezónu s malým množstvím sněhových srážek. Nejvíce sněžných děl (celkem 520) má ski region Les Sybelles. Nejvyšší sněhové srážk za sezónu pak středisko Flaine v oblasti Mt. Blanc.
 • Jaké jsou snowparky v Risoulu Les Orres a Superdévoluy?
  Snowparky ve všech třech areálech jsou dobré pro začátečníky i středně pokročilé. Seznam features bohužel není známý před začátkem sezóny, ale na Big Snow Jam Blogu včas přineseme podrobnější info.